Sjelden har vel ordet sjarmbombe passet bedre for å beskrive en film!
Filmen er basert på den sanne historien om da den bråkjekke og gatesmarte nattklubbvakten Tony ‘Lip’ Vallelonga (spilt av Viggo Mortensen) ble hyret inn som sjåfør og livvakt for den fargede pianisten Don Shirley (Mahershala Ali, som vant Oscar for sin fantastiske rolletolkning i Moonlinght i 2017) under en to måneders lang turné i Sørstatene på 60-tallet.
Tony Vallelongas sønn Nick står bak manuset, basert på farens fortellinger og hans egne minner.
Filmens tittel henspiller på The Negro Motorist Green Book, en egen guidebok som listet restauranter og overnattingssteder som var tilgjengelige for Afro-Amerikanske på reisefot i et rasesegregert Amerika.
Denne filmen tar deg gjennom hele følelsesspekteret: Den beskriver det provoserende raseskillet i USAs sørstater som får deg til å frese, du kommer til å trekke på smilebåndet når den beskriver det gode og livlige samholdet i de italienske samfunnet og det herlige vennskapet som nærmest tvinges frem gjennom to måneders turné i en bil. Du kommer til å le høyt av alle de pussige situasjonene kulturkollisjonen dem imellom skaper og ikke bli overrasket om du mer enn én gang sitter med en liten tåre i øyekroken.
Green Book vant fortjent publikumsprisen under filmfestivalen I Toronto tidligere I høst, der den også hadde verdenspremiere.